Müşteri Önce Hikayeyi Satın Alır!

Güncelleme tarihi: 17 Nis 2019

Her marka kendi içerisinde bir çok öykü barındırır. Bu öyküler markanın kuruluş hikayesinden başlayıp, ürettiği ürün yada hizmetin kaynağından, nasıl yapıldığına, son kullanıcının markaya neler kattığına ve liderinin görüşlerine kadar uzayıp gitmektedir.


Kevin Roberts "Parayla aşk satın alamazsın ama aşk size para kazandırabilir" sözü dikkate alındığında bir marka olarak duyulara hitap etme oranı ne kadar yüksekse, başarı oranı da o kadar yüksek olacaktır. Sonuçta bir marka olarak hedef tüketiciniz vaadinizi; sizin hikayenizden anlayacaktır.


Marka öyküsünü, iyi anlattığında kendisinin; "Biz Kimiz ve Mücadelemiz Niçin? sorularına etkin bir şekilde cevap verecektir.


Peki mevcut yada hedef tüketicileri etkileyecek hikaye nasıl üretilir?


Özü ortaya çıkarmak: Bu özü markanın değerlerini, vizyonunu ve varoluş sebebini de içine alacak şekilde yoğurmak, ardına duyuya hitap etme oranı yüksek bir öykü olarak insanlar ile paylaşmak, onlarında yorumlarını katarak kendini bu hikaye içerisinde yer buldurmak güçlü bir marka iletişim yöntemidir.


Hikayenin olması insanların yada hedef tüketicilerin marka ile bir gönül bağı kurmasını sağlayarak WOM (WORD-OF MOUTH) etkisi yaratacaktır. Bu etkiye de ne kadar içten ve ne kadar tutkulu, ilham verici bir şekilde dile getirirse çevresine o kadar insan toplar. Sonuçta insanlar hikayeleri dinler ve gönülden karşılık verirler.Unutmayın ki marka yönetmek, ürün yönetme işinden çok bağ kurma işi gönül yönetme işidir. Ortaya çıkardığınız marka hikayesi hedef tüketicilerinizin kimlik oluşturma, kimliklerini ifade etme yada bir gruba dahil olma dürtülerini ortaya çıkartacaktır. Sizin markanızı kullanırken aynı zamanda kimliklerini de inşaa etmeye başlayacaklardır. Bu yüzden markalar işe başlarken tüketicilerinin "Nasıl biri olmak istiyorum?" sorularıyla yakından ilgilenmelidirler.  0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Artan rekabet koşulları, ürün çeşitliliği vs. etkenler göz önüne alındığında, markaların müşterilerinin tercihlerini ve isteklerini yakından takip ederek onların istek, beğeni ve ürün kullanımına dair