Kriz Yönetimi

Teknik anlamda baktığınız zaman #kriz dediğiniz oldu mevcut iş akışının negatif yönde aşırı derecede hızlanması olarak tanımlanabilir. Krizin geleceğin hissettiğiniz anda yani markanıza ait ürün/hizmet ile ilgili insanların neyi ne yoğunlukta konuştuklarını tespit edecek hazırlığınız varsa, krizi büyümeden emekleme döneminde yakalayabilir ve büyümesine engel olabilirsiniz. Peki karşı karşıya kalmış olduğunuz bu krizin gerçek bir kriz olup olmadığından emin misiniz? Bunu en iyi maddi ve manevi hasarlara bakarak söyleyebilirsiniz. Ortada maddi (belirgin derecede satışların düşmesi, ürün iptalleri vs.) manevi (itibar kaybı, yanlış anlaşılma, sosyal linç vs.) kayıp söz konusu değil ise ortada kriz diye bir şey yoktur. Ortaya gözle görülür belirgin bir kriz çıktığı zaman ne yapmalı? Bununla baş edebilmek için aşağıda yazılı birkaç püf noktayı dikkate almanızda fayda var.


  • Problemi anlayın ve sahiplenin,

  • Krizin nerede nasıl ortaya çıktığı,

  • Kimin krize sebep olduğunu,

  • Hangi etkenlerle kontrol edilemez bir hal almaya başladığını

  • Kimlere ulaşmış olduğunu


dikkatli bir şekilde, online medya takibi ile mevcut hassasiyeti doğru analiz edip sonrasında üst düzey bir yetkili tarafından dürüst ve samimi bir şekilde açıklama yapmak markanız için can kurtarıcı bir davranış olacaktır.


Ayrıca ortaya çıkan bir krizi; doğru bilgi akışını sağlayarak negatif etkiden olumlu etkiye çevirerek sizin için tehdit olan bir durum fırsata dönüşmüş olacaktır. Yeterki samimi, dürüst ve şeffaf bilgiler verin. Yani diyelim ki dijital mecralarda ortaya çıkan bir kriz sebebi ile sizden hiç haberdar olmayan bir kitle sizi böyle tanıdığında vereceğiniz bilgilerin doğru olması ve ikna becerileriniz sizden ilk defa negatif olarak haberdar olan kitlenin potansiyel bir müşteriniz olması kaçınılmazdır. Yeter ki ortaya çıkan bir problemi kulak ardı etmeyelim, at gözlüğü ile bakmayalım. Bir markayı kendisine tepki gösterilmesi değil, ona kayıtsız kalınması öldürür! 


#kriz #krizyonetimi #onlineitibar


0 yorum