Instagramın Ticaret Amaçlı Kullanılması

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması olan #instagram üzerinden dünyada olduğu gibi ülkemizden de binlerce fotoğraf paylaşımı yapılmaktadır. İnsanların gezip gördüğü yerlerden tutun da sofrada bulunan tabaklarına kadar hemen hemen her şeyi paylaşma gereksinimi duyduğu bu popüler uygulamanın markalar tarafından yada butik işletmeler tarafından ticaret amaçlı (sosyal pazarlama) kullanılmasına katkı sağlayacağını düşündüğümüz ve daha önceki deneyimlerimizden yola çıkarak tavsiye edeceğimiz yöntemleri aşağıda sizlerle paylaşmaktayız.


Doğru ve etkin takipçi kitlesine ulaşın! Hepimizin bildiği ilk ve en doğal yöntem bu konuda eminiz ki ilk yapılan iş, Instagram hesabını yöneten kişinin ilk kendi çevresinden başlayarak çevresinin çevresine kadar uzanan bir zincir üzerinden hesabın beğeni sayısını arttırıcı bir takım faaliyetlerde bulunmasıdır. Kimine göre normal bir durum gibi gözükebilir ama kuru kalabalık olarak tabir edeceğimiz bir kitleden öteye geçmeyeceği için hüsran sonuçlar doğurabilir. Amacınız şu kadar takipçim var demek yerine etkileşim oranı yüksek bir hesaba sahip olmalı.


Web siteniz sizin sanal vitrininizdir! Evet bu konu dikkat edilmesi unsurlardan bir tanesidir web sitenizin kurumsal olması ve doğru gözükmesi sizin güvenilebilirliğinize etki eden püf noktalardan birisidir. Instagramda etkili ve kaliteli içerik yaratmanıza rağmen insanlar web sitenizi ziyaret ettiğinizde etkin ve kurumsal bir duruş sergilemeyen bir site ile karşı karşıya kalması sizi olumsuz etkileyebilir.


Müşterilerinizin memnuniyetini takipçilerinize gösterin! Ne gerek var ki buna diyenler olabilir ancak gözlemlerimize göre müşterilerinizin memnuniyet oranının sosyal mecralarınızda yada web sitenizde dile getirilmesi hem sizin yeni hedef tüketicilere karşı hoş gözükmenizi onların gözünde olumlu imaja sahip olmanızı ve satışlarınızın artmasına olumlu katkı sağlayacaktır. Birde şöyle bir durum var ki müşterinizin görüşlerine önem verdiğinizi göstermiş olup onun marka bağlılığına katkı sağlayabilirsiniz.


Kampanya Oluşturun! Rekabetin arttığı bir dönemde hedef tüketicilerin gözünde tek alternatif siz değilsiniz. Rakipleriniz de boş durmuyor insanların sizi tercih etmesine katkı sağlamak amacıyla onların da sizin sunacağınız ürün/hizmet ile ilgili ekonomi yapmasını sağlayabilirsiniz.


İletişim Noktasında Etkin Olun! Instagram üzerinde her bir etkileşime otomatik hazır (copy+paste) cevaplar yerine sizinle etkileşime geçenlere doğrudan sıcak ve samimi cevaplar vermeniz, çözüm odaklı yaklaşmanız markanızın hedef tüketici gözünde olumlu imajını arttıracak ve doğrudan satışlarınızı etkileyecektir.


#instagram #sosyalpazarlama

0 yorum